Erkki Bahovski soovitab: „Jumalik kord”

Küllap leidub neidki, kelle arvates sai Euroopa allakäik alguse just naiste valimisõigusest, pakub Šveitsi filmi „Jumalik kord” nautinud ajaloolane ja poliitikaekspert Erkki Bahovski.

„See film räägib nähtusest, millega eestlased pole vahetult kokku puutunud ehk naiste võitlusest oma valimisõiguse eest. Said ju meie naised selle õiguse koos Eesti iseseisvuse väljakuulutamisega 1918. aastal. Teine lugu oli Šveitsiga, kus naised said föderaalsel tasemel valimisõiguse alles 1971. aastal pärast jaatavat referendumit (1959. aasta referendum oli lõppenud ei-ga). Ent kui keegi arvab, et Šveits oli ses vallas viimane riik Euroopas, siis on ta eksinud: Portugalis said naised valimisõiguse alles 1976. aastal.

Võib arvata, et kümmekond aastat tagasi oleks „Jumalik kord“ leidnud Eestis valdavalt ühesuguse vastuvõtu naiste valimisõiguse toetamise mõttes. Ent see film pole üksnes valimisõigusest, vaid naiste emantsipatsioonist laiemalt. Ja ilmselt leiaksid meie praegused pereväärtuste kaitsjad selle ideoloogiast nii mõndagi kahjulikku. Teate ju seda loogikat: homod on paraadil, kooseluseadus võetakse vastu ja järgmisena tulevad juba pedofiilid. Nii võibki hakata arvama, et äkki sai just naistele valimisõiguse andmisest kogu Euroopa allakäik.

Vaadake, mõelge ja pange tegevus praegusesse Euroopa konteksti!”

„Jumalik kord” linastub 10. augustil kell 23.45 Raekoja platsil.

Vaata treilerit: