Tanna

Tanna

Režissöör:
Martin Butler, Bentley Dean
Pikkus:
1.44
Aasta:
2015
Osatäitjad:
  • Mungau Dain
  • Marie Wawa
  • Marceline Rofit
Riik:
Austraalia
Keel:
nauvhal
Subtiitrid:
eesti, inglise

Linastub

  • 08.08 kell 22:00 Tartu Raekoja plats

Sünopsis

Sellisest filmist ei ole võimalik mööda vaadata, eriti sellisel festivalil nagu tARTuFF. Miks? Sest nii eksootilist, samas lihtsat ja universaalset armastuslugu pole me juba ammu näinud. Vähe sellest, filmi aluseks olevad sündmused ajendasid koguni muutma selle peategelaste, Vanuatu saarestikku kuuluval Tanna saarel elavate, haruldast nivhaali (nauvhali) keelt rääkivate hõimude traditsioonilist elukorraldust – tühistama kokkuleppeabielud.

Wawa ja Dain armastavad teineteist, paraku peab Wawa naituma teise hõimu sõjamehega. Noored otsustavad järgida südame kutset ja põgenevad, seades ohtu nii enda kui ka oma hõimu tuleviku. Ilmselt saite juba isegi aru, et lugu sarnaneb Romeo ja Julia omale. Shakespeare’likuks ongi seda nimetatud. Näitlejatena on eranditult kasutatud pärismaalasi, kohalike hõimude liikmeid. Nad on ehedad ja vahetud. Tegelikult on see kollektiivne looming. Daini osatäitja näiteks sai rolli pärast seda, kui oli üksmeelselt valitud hõimu kõige… nägusamaks noormeheks. Stsenaariumgi on valminud kohalike näpunäidete järgi.

Kohati romantiliselt paksuvärvilises, aga igal juhul relvitukstegevalt siiras linateoses on olulisel kohal veel lummavad loodusvaated, iseäranis seismiliselt aktiivne Yasuri (Yahuli) vulkaan, mida pärismaalased pühaks peavad. Filmil on ka etnograafiline väärtus. Pole siis ime, et Ameerika filmiakadeemia selle Austraalia esitatud linateose tänavu viie mitteingliskeelse filmi Oscari kandidaadi sekka valis. Ja Veneetsia filmifestivalil võitis see publikuauhinna.

* Kolmapäev, 9.08 kell 19 / Vestlusring “Tsivilisatsioonist puutumata – päriselt või mängult?”, külaline Hendrik Relve / Festivali telgis Raekoja platsil

Hendrik Relve soovitab: „Tanna”