Jumalik kord

Die Göttliche Ordnung

Režissöör:
Petra Volpe
Pikkus:
1.36
Aasta:
2017
Osatäitjad:
  • Marie Leuenberger
  • Maximilian Simonischek
  • Rachel Braunschweig
Riik:
Šveits
Keel:
saksa, inglise
Subtiitrid:
eesti, inglise

Linastub

  • 10.08 kell 23:45 Tartu Raekoja plats

Sünopsis

Kas teadsite, et eesrindlik Šveits oli üks viimaseid vabariike sealpool raudset eesriiet, kus naised endale valimisõiguse kätte võitlesid? 1960ndatel hääletas enamik sealsetest meestest naiste valimisõiguse referendumil seaduse vastu ja nii pidid Šveitsi naised ootama peaaegu kümme aastat, enne kui said hakata meestega võrdselt ühiskonnas kaasa rääkima.

Feel-good retrokomöödia võtmes valminud „Jumalik kord“, mille sarmikas peaosatäitja Marie Leuenberger teenis täiesti õigustatult kevadisel Tribeca filmifestivalil parima naisosatäitja preemia, ongi antud sündmustest inspiratsiooni ammutanud ja viib meid 1970ndate alguse Šveitsi mägikülla – kohta, kus meeste sõna maksab ja naised teavad, mis eesmärgil nad siia ilma sündinud on. Loomulikult koduperenaisteks.

Ka noor abielunaine Nora (Marie Leuenberger) elab aastaid teadmises, et tema kui naise kohus on oodata töölt tulevat meest, soe toit valmis, hoolitseda majapidamise eest ja vaadata, et lapsed korralikult õpiksid. Paraku ei jää muutused kiiretempolises Euroopa poliitilises elus mõjutamata ka Nora elu, ja hakkajal naisel hakkab meeltes kõlksuma plaan, kuidas ärgitada oma küla naisi enda õiguste eest võitlema. Kui alguses kuulatakse tema kõnesid vabadusest valida kui hullumeelse sonimist, siis pärast seda, kui temaga ühineb pea kogu naistevägi, kes hülgab mitmeks päevaks oma kodu, mehed ja lapsed, saab selgeks, et muutuste tuuled on jõudnud ka sellesse väikekülla. Vabaduse tuuled ei mõjuta üksnes poliitilist elu; naistel on aeg avastada ka oma intiimelu paljastamata saladused ja nii mõnigi neist saab teada, mida tegelikult mõeldakse sõna „Tiiger“ all, kui viidatakse kohale allpool vööd!

Suurepärase näitlejaansambliga valminud draama tekitab mingis mõttes paralleele kunagise briti hittfilmiga „The Full Monty – püksid maha!“, ainult et sedakorda naiste vaatevinklist nähtuna.

 

Erkki Bahovski soovitab: „Jumalik kord”