Armastuse kunst

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wislockiej

Režissöör:
Maria Sadowska
Pikkus:
2.01
Aasta:
2017
Osatäitjad:
  • Magdalena Boczarska
  • Karolina Gruszka
  • Piotr Adamczyk
Riik:
Poola
Keel:
poola, saksa
Subtiitrid:
eesti, inglise

Linastub

  • 09.08 kell 22:00 Tartu Raekoja plats

Sünopsis

1974. aastal ilmub Nõukogude Eestis tõlkeraamat „Avameelselt abielust” – esimene, mis räägib seksist. Selle avaldamiseks kulub kolm aastat. Menu on tohutu. Teos mõjutab mitut põlvkonda. Vist küll kõigil 1970.-1980. aastatel sündinud lastel ja nende vanematel on esimesest kokkupuutest selle punasekaanelise väljaandega pajatada oma lugu.

Poolas tekitab samasugust furoori raamat „Armastuse kunst”, mis ilmub 1976. aastal. Teose autoriks on seksuoloog Michalina Wisłocka ja see kujutab naise vaatepunktist kirjutatud teejuhti, kuidas muuta oma seksuaalelu täiuslikumaks. Raamatu ilmumiseks kulub veel rohkem aega kui Eestis, sest peale kommunistliku partei võitleb selle vastu ka katoliku kirik. Teost paljundatakse althõlma ja see levib miljonites eksemplarides. 

Nüüd on selle poolakate maailmapilti muutnud teose väljaandmise lugu vormitud haaravaks, vaimuka dialoogi, väga heade näitlejate ja suurepärase retrotunnetusega draamakomöödiaks, mille peale kohalik publik on jooksnud tormi – 1,8 miljonit vaatajat räägib iseenda eest. Aga see film meeldib ka meile. Ja mitte ainult sellepärast, et käsitleb koomilises võtmes nõukogude korra absurdsust ja seksiga seondunud ühiskondlikke tabusid. Oluline on, et tegu on ühtlasi Michalina Wisłocka eluloofilmiga, mis heidab valgust selle raamatu kirjutamiseni viinud põhjustele ja kust ei puudu ka selle erakordse naise saatuse traagilisem pool: isikliku elu pettumused ja üksindus.

Tõeline üllatusfilm Poolast, mis peaks panema silma särama ka tunduvalt noorematel kui kesk- ja vanemaealised.

* Neljapäev, 10.08 kell 19 / Kohtumine peaosatäitja Magdalena Boczarskaga / Festivali telgis Raekoja platsil
* Reede, 11.08 kell 19 / Vestlusring “Nõukogude seks”, külaline Arvo Haug / Festivali telgis Raekoja platsil

 

Peeter Oja soovitab: “Armastuse kunst”